Archiwum: 2017

Życzenia Świąteczne

Ukochanej Rodzinie Parafialnej, wszystkim Gościom przybyłym do nas na święta, składamy najserdeczniejsze życzenia: błogosławionych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia. Niech Mały, a równocześnie Wielki Bóg, rozpali nasze serca Miłością, obdarzy nas zdrowiem i siłami do dalszej pracy dla dobra naszych rodzin i całej wspólnoty parafialnej.

Ogłoszenia Parafialne 25.12.2017 ? Boże Narodzenie

Ukochanej Rodzinie Parafialnej, wszystkim Gościom przybyłym do nas na święta, składamy najserdeczniejsze życzenia: błogosławionych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia. Niech Mały, a równocześnie Wielki Bóg, rozpali nasze serca Miłością, obdarzy nas zdrowiem i siłami do dalszej pracy dla dobra naszych rodzin i całej wspólnoty parafialnej.

  1. Uroczystość Narodzenia Pańskiego. Porządek Mszy Świętej jak w niedzielę. W dniu dzisiejszym można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami za przyjęcie papieskiego błogosławieństwa ?Urbi et orbi?, tj. ?Miastu i światu?, nawet za pośrednictwem radia lub telewizji.
  2. Jutro drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, święto św. Szczepana, diakona, pierwszego męczennika. Msze Święte o godz. 7.30, 10.00, 11.30 i 17.30. W tym dniu swymi ofiarami wspieramy Katolicki Uniwersytet Lubelski i inne katolickie uczelnie.
  3. W przyszłą niedzielę przeżywać będziemy uroczystość odpustową ku czci Najświętszej Rodziny Jezusa , Maryi i Józefa. Suma odpustowa o godz. 11.30, którą odprawi ks. Kanonik Maciej Gutmajer, a słowo Boże wygłosi ks. Kanonik Tadeusz Putz. W tym dniu możemy uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
  4. Rozpoczynamy wizytę duszpasterską ? kolędę. Oto plan na najbliższy tydzień:

Środa ? 27.12. godz. 15.00

  1. Szamarzewskiego początek od Smukalskiej
  2. Szamarzewskiego od końca i ul. Błotna

Czwartek 28.12 godz. 15.00

  1. Piaski od nr 6
  2. Piaski od końca

Piątek ? 29.12 godz. 15.00

  1. Błądzimska od nr 6 do 48
  2. Błądzimska od nr 1 do 45

Sobota  30.12. godz, 14.00

  1. Smukalska od Smętowskiej
  2. Błądzimska do końca

Ogłoszenia Parafioalne 24.12.2017 – IV Niedziela Adwentu

  1. Dziś ? czwarta niedziela Adwentu, a zarazem wigilia Bożego Narodzenia. Liturgia ukazuje nam w Ewangelii scenę zwiastowania, zapowiada zbliżającą się szybkimi krokami uroczystość narodzenia Zbawiciela świata. Wdzięczni Bogu za Jego miłość objawioną nam w tych wydarzeniach, przygotujmy nasze serca, domy i rodziny na nadchodzące święta.
  2. Msze św. dzisiaj o godz. 7.30, 10.00 i 11.30. Nie ma Mszy św. wieczornej. Pasterka o północy, którą poprzedzą jeszcze śpiewy adwentowe. Składka na tacę podczas pasterki będzie przeznaczona na Fundusz Obrony Życia.
  3. Dzisiaj wieczorem zasiądziemy do wieczerzy wigilijnej. Zachęcamy do godnego przeżycia wigilii i całych świąt Bożego Narodzenia, a w szczególności do zachowania takich zwyczajów, jak łamanie się opłatkiem, wspólna modlitwa, odczytanie fragmentu Ewangelii św. Łukasza i śpiewanie kolęd. Zachowajmy też zwyczaj spożywania posiłków bezmięsnych. Światło betlejemskie, przyniesione do kościoła przez harcerzy, można zabrać do swoich domów, zapalając od niego świecę Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Opłatki można nabyć jeszcze w biurze parafialnym.
  4. Jutro uroczystość Narodzenia Pańskiego, mająca swoją oktawę. Porządek Mszy Świętej jak w niedzielę. Wierni, którzy w czasie pasterki przyjęli Komunię św., mogą w ciągu dnia ponownie przystąpić do Stołu Pańskiego. W uroczystość Narodzenia Pańskiego można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami za przyjęcie papieskiego błogosławieństwa ?Urbi et orbi?, tj. ?Miastu i światu?, nawet za pośrednictwem radia lub telewizji.
  5. We wtorek drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, święto św. Szczepana, diakona, pierwszego męczennika. Msze Święte o godz. 7.30, 10.00, 11.30 i 17.30. W tym dniu swymi ofiarami wspieramy Katolicki Uniwersytet Lubelski i inne katolickie uczelnie.
  6. W przyszłą niedzielę przeżywać będziemy uroczystość odpustową ku czci Najświętszej Rodziny Jezusa , Maryi i Józefa. Suma odpustowa o godz. 11.30, którą odprawi ks. Kanonik Maciej Gutmajer, a słowo Boże wygłosi ks. Kanonik Tadeusz Putz. W tym dniu możemy uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
  7. Rozpoczynamy wizytę duszpasterską ? kolędę. Oto plan na najbliższy tydzień:

Środa ? 27.12. godz. 15.00

  1. Szamarzewskiego początek od Smukalskiej
  2. Szamarzewskiego od końca i ul. Błotna

Czwartek 28.12 godz. 15.00

  1. Piaski od nr 6
  2. Piaski od końca

Piątek ? 29.12 godz. 15.00

  1. Błądzimska od nr 6 do 48
  2. Błądzimska od nr 1 do 45

Sobota  30.12. godz, 14.00

  1. Smukalska od Smętowskiej
  2. Błądzimska do końca

    INTENCJE MSZALNE

Poniedziałek   ? 25.12.  UROCZYSTOŚĆ BOŻEGO  NARODZENIA
PASTERKA 
–  1. Za Parafian
                        2. + Barbarę i Władysława Węgorowskich oraz Halinę Łabęcką
Godz.   7.30  –  + Małgorzatę i zmarłych z rodzin Janic i Danielewskich
Godz. 10.00  –  + Zytę, Jana Hass, Grzegorza i zmarłych z rodziny
Godz. 11.30  –  + Jerzego i Elżbietę Kwapiszewskich i zm. z rodzin Kwapiszewskich i Kotlęgów
Godz. 17.30  –  + Bernarda Sajdaka w 22 rocz. śmierci

 Wtorek ? 26.12.     II DZIEŃ ŚWIĄT  BOŻEGO NARODZENIA
Godz.    7.30  –  za Parafian
Godz.  10.00  –  + Józefa Pałysa, Bogusławę w 11 rocz. śmierci i Piotra Rożek
Godz.  11.30  –  + Aleksandrę, Bolesława i zmarłych z rodziny
Godz.  17.30  –  + Jana Dolatowskiego oraz o zdrowie i błog. Boże dla Marii i dzieci z rodzinami

Środa ?  27.12.
Godz.  9.00  –  + Kazimierza, Annę, Ewę, Ireneusza Nowak i zmarłych z rodziny

Czwartek – 28.12.
Godz. 9.00   – + Cecylię Krzemkowską w 10 rocz. śmierci oraz Jana, Henryka, Bronisławę i Marię

Piątek  – 29.12.
Godz. 9.00  – + Gertrudę, Edwarda i Janusza Banachowicz

Sobota –  30.12.
godz. 18.00 ? z podz. za odebrane łaski w Starym Roku z prośbą o błog. Boże w Nowym Roku

NIEDZIELA  ?  31.12.  UROCZYSTOŚĆ  ŚWIĘTEJ  RODZINY  odpust parafialny
Godz.   7.30 –  + Henryka Angowskiego w 30 dzień po śmierci
godz. 10.00  –  + Władysława,Mariannę, Irenę i Jana oraz zmarłych z rodziny
godz. 11.30  –   SUMA  ODPUSTOWA  za  PARAFIAN
Godz. 17.30 –   z podz. za wszystkie łaski otr

O Wigilii w niedzielę

Zdarza się co jakiś czas, że 24 grudnia wypada w niedzielę. Co wtedy z Wigilią? Obchodzić ją w sobotę czy w niedzielę? Post obowiązuje czy nie? Co z Mszą św. Czy wystarczy udział w Pasterce? 

Adwent jest okresem liturgicznym rozpisanym na cztery tygodnie i ani dnia dłużej. Nie zawsze są to pełne tygodnie, jako że Boże Narodzenie związane z 25 grudnia wypada czasem – jak w tym roku – w poniedziałek. Wtedy z czwartego tygodnia Adwentu zostaje nam tylko jeden dzień: niedziela.  Mimo takiego czasowego okrojenia wierni nie tracą nic z treści duchowych. Adwent jest bowiem skonstruowany jakby dwupoziomowo. Jego pierwsze dni są uporządkowane w kolejne tygodnie. Ostatnie – od 17 do 24 grudnia – są tzw. bliższym przygotowaniem i dni powszednie ” wypierają” liturgiczny cykl tygodniowy. Liturgia jest wtedy uzależniona od daty w kalendarzu, nie zaś od dnia tygodnia. Prawidłowość ta nie dotyczy niedziel. Tak oto 24 grudnia w kościołach katolickich liturgia Mszy św. będzie sprawowana z formularza czwartej niedzieli Adwentu. Warto podkreślić, że jest to integralna, ważna część Adwentu, który kończy się z rozpoczęciem pierwszych nieszporów Bożego Narodzenia odmawianych 24 grudnia wieczorem. I nic to, że mamy wtedy niedzielę, ponieważ niedziela ustępuje pierwszeństwa świętom Pańskim. 
Wigilia Uroczystości Bożego Narodzenia rozpoczyna się po pierwszych nieszporach i jest częścią wspomnianej uroczystości. W sensie liturgicznym jest to bowiem nocne czuwanie połączone z udziałem w specjalnym nabożeństwie. Tylko potocznie utarło się, że wigilią nazywamy cały dzień poprzedzający jakąś wielką uroczystość. Ale niektórzy kojarzą Wigilię wyłącznie z Bożym Narodzeniem i tę jako jedyną piszemy wielką literą. Nie ma zatem żadnych podstaw, by mniemać, że tegoroczna Wigilia przypada w sobotę 23 grudnia. Jako że jest częścią Bożego Narodzenia, nie może być obchodzona w środku Adwentu – przed jego czwartą niedzielą. Przecież nikt nie ma wątpliwości, że w niedzielę 24 grudnia w kościołach nie będzie się jeszcze śpiewać kolęd. Przy okazji uwaga: przyjście na tzw. Pasterkę nie zwalnia w tym przypadku z obowiązku udziału we Mszy św. niedzielnej, w ciągu dnia. Uczestnictwo w Pasterce jest natomiast spełnieniem obowiązku udziału we Mszy św. w Boże Narodzenie. 
Zdaje się, że większość katolików, bardziej niż nad zawiłościami liturgii zastanawia się, kiedy łamać się opłatkiem i postawić karpia na stole. Inni pytają wreszcie, czy w tym roku 24 grudnia obowiązuje post. Pokuszę się zatem o kilka wskazówek, zastrzegając, że ich zlekceważenie nie jest grzechem ciężkim, a jedynie pewną niedoskonałością, rozminięciem się z duchowością Kościoła wyrażoną w liturgii. Bez ważnych przyczyn (np. niemożności spotkania się z całą rodziną w innym terminie) nie należy przesuwać wieczerzy wigilijnej na dni poza 24 grudnia. Człowiek bowiem potrzebuje synchronizacji znaków zewnętrznych z tym, co ma przeżywać w sercu. Chodzi o to, by tzw. liturgia domowa, której jednym z przejawów jest wieczerza wigilijna, nie rozmijała się z liturgią Kościoła. 

Co zaś dotyczy wigilijnego postu, warto wiedzieć, że jest on częścią polskiej tradycji, a nie wynika z przepisów kościelnych. Zgodnie z przepisami natomiast we wszystkie niedziele i uroczystości liturgiczne post nie obowiązuje. Nawet gdyby uroczystość wypadła w piątek Wielkiego Postu. W niedziele i uroczystości nie powinniśmy się umartwiać, ponieważ tego dnia świętujemy zwycięstwo Chrystusa i Kościoła. Nie ma jednak nakazu jedzenia w te dni mięsa. Możemy więc zachować piękną polską tradycję (nie jest to obowiązek) i również w tegoroczną Wigilię spożywać wyłącznie potrawy postne. Nie powinniśmy tego robić w duchu umartwienia, ale dla lepszego wejścia w klimat Bożego Narodzenia. Bo cóż to za święta bez barszczu z uszkami, kapusty z grzybami czy klusek z makiem?

O Roku Liturgicznym

ROK LITURGICZNY

http://brewiarz.pl/czytelnia/rok.php3

Adwent (łac. adventus ? przyjście) ? w kościołach chrześcijańskich okres trwający od I nieszporów niedzieli po uroczystości Chrystusa Króla czyli między 29 listopada a 3 grudnia. Trwa on od 23 do 28 dni, z których cztery zawsze są niedzielami trwa do Wigilii Bożego Narodzenia 24 grudnia. Jest to okres przypominający oczekiwanie na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa. Jednocześnie jest to czas poprzedzający pamiątkę pierwszego przyjścia ? wcielenia, znanego pod nazwą narodzin Chrystusa. Na adwent składają się cztery niedziele adwentowe. W okresie adwentu kapłan zakłada do Mszy świętej ornat w kolorze fioletowym, symbolizującym czas pokuty i przygotowania się do jednego z najważniejszych świąt katolickich, czas pojednania z Bogiem i ludźmi. Adwent to także czas, w którym katolicy mają uświadomić sobie, że oczekują na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa. Tradycją w Kościele są odprawiane w tym okresie o świcie Msze Święte, zwane roratami. Są to msze ku czci Najświętszej Maryi Panny, na pamiątkę tego, że przyjęła nowinę od archanioła Gabriela, zwiastującego, iż zostanie Matką Syna Bożego. W pierwszą niedzielę adwentu rozpoczyna się rok liturgiczny.

Okres Bożego Narodzenia jest najkrótszym spośród wszystkich okresów Roku Liturgicznego. Rozpoczynają go I Nieszpory Uroczystości Narodzenia Pańskiego, a kończy Niedziela Chrztu Pańskiego, czyli pierwsza niedziela po ?Trzech Królach?.  (…)
Więcej informacji znajdujdziemy (po KLKNIĘCIU) w załączonych zbiorach:

ROK LITURGICZNY

ROK-LITURGICZNY-prezentacja

prezentacja-rok liturgiczny

 

O Bożym Narodzeniu

BOŻE NARODZENIE

W owym czasie wyszło rozporządzenie Cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym państwie. Pierwszy ten spis odbył się wówczas, gdy wielkorządcą Syrii był Kwiryniusz. Wybierali się więc wszyscy, aby się dać zapisać, każdy do swego miasta. Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego, zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, żeby się dać zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna. Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie (Łk 2,1-7).
Tak Ewangelista Łukasz opisuje wielkie wydarzenie narodzin Chrystusa. Ewangelia używa greckiego słowa, które określa raczej pokój mieszkalny lub kwaterę niż dzisiejszą gospodę lub zajazd. Ponieważ kwatery były zajęte, Maryja z Józefem musieli szukać dalej. Schronili się (…)

Czytaj dalej … BOŻE NARODZENIE